Skocz do zawartości

Castle Harlech S1

Typ sprzętu: Kolumny Podłogowe

Producent: Castle

Model: Harlech S1


Dobry

(3.5/5)


(3.5/5 na podstawie 2 opinii)

Kubic

Data dodania: 11 wrzesień 2023

Kubic

Data dodania: 11 wrzesień 2023

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • - Stolarka. - Jakość dźwięku przy głośnym odsłuchu. - Prezentacja instrumentów akustycznych.
  • - Żywotność membran. Lakierowane papierowe membrany pękają z upływem czasu i pod wpływem ekspozycji na światło. - Brak basu przy cichym odsłuchy. Wynika to z konstrukcji (linia transmisyjna), ale dla mnie to minus. - Zbyt spokojna, utemperowana prezentacja. - Trudne w ustawieniu. - Mało uniwersalne. Ciężką muzykę prezentują bardzo ospale.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: sprzęt posiadany kiedyś

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Rynek wtórny

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: - Pozytywne opinie w Internecie. - Wygląd - Linia transmisyjna

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Grał ze wzmacniaczami Pioneer A50 i Denon PMA 1500AE

Opinia:

Kolumny posiadałem około 3 lata. Zakupiłem gdyż chciałem zapoznać się z chwaloną linią transmisyjną. Pomimo swoich zalet to nie było rozwiązanie dla mnie. Kolumny grały pięknie, ale tylko przy głośnym odsłuchu, a ja nie miałem takiej możliwości. Myślę, że nie wykorzystałem ich potencjału i przy mocnych wzmacniaczach mogą prezentować się znacznie lepiej. Moja opinia może też nie być do końca trafna gdyż kondycja membran nie była najlepsza (pęknięty lakier dwóch z 4 membran). Promieniujący głośnik do góry wymusza odsunięcie kolumn od ścian gdyż odbicia powstają bardzo wyraźnie i cała scena staje się mało czytelna.

Największą zaletą jest prezentacja instrumentów akustycznych, wręcz zjawiskowa. Mylę, że to bardzo dobre, ale wymagające kolumny i na pewno nie sprawdzą się w każdym systemie. 


crategus

Data dodania: 01 luty 2008

crategus

Data dodania: 01 luty 2008

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Bas. Jeden z lepiej reprodukowanych. Bez podbarwień, nisko schodzący (dzięki ala LT- czyli firmowemu rozwiązaniu Castle: quaterwave). Świetnie znajdując się w kameralistyce, pięknie brzmią instrumenty drewniane. Wszelkie nagrania aukustyczne/unplugged brzmią zjawiskowo. W zasadzie od razu znikają w pokoju. No i ta stolarka...
  • Trochę gubią się przy cięższej muzyce (jeśli nie dostarczy się im prądu). Dla niektórych może zbyt utemperowane- ale taka juz brytyjska szkoła. Być może jeśli dostarczyć im więcej prądu (dół pasma) pozwalającego przepchnąć powietrzne przez quarterwave\'a (timing) niedostatki te znikną. Bez prądu wydają się być ospałe. Nominalne 88dB podobno schodzą do 85- ale to zapewne kwestia już samych pomiarów, jeden z głośników promieniuje do góry, wieć jest to cieżko mierzalne.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: ponad rok

Ile zapłaciłeś/aś?: nowe 6-7 tyś zł.

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Odsłuchy. Reprodukacja niższych rejestrów. Spójność pasma, scena.

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: MA RS6/8, AE 105, różne wafle, różne produkcje DIY (teraz już komercyjne ;p)

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: pd9300, monobloki GC w biampie

Opinia:

Opisuję tu wersję \"S1\" na żóltych mid-basach i metalowej Vifie. Osobiście nie odłuchiwałem wersji S2 (kevlarowe przetworniki, tekstylny gwizdek \"castle\"), jednak z ust paru osób słyszałem, że nowsza wersja to już całkiem inna- gorsza (lub po prostu faktycznie inna)- para kaloszy... niestety nowe nie zawsze znaczy lepsze. Na pewno dużą rolę odgrywa tu świetna kopułka Vify... Konstrukcyjnie też nastąpiły zmiany, S2 ma całkiem inna zwrotnicę (w obydwu siedzą wysokiej jakości elementy), S2 jest trójdrożna, S1 dwu (The original Harlech\'s are a two way system with a high crossover point).

Tak jak pisałem powyżej- świetnie się odnajdują w muzyce akustycznej (gitara Claptona w MTV Unplugged... tego trzeba posłuchać :P), wokale brzmia naturalnie (zarówno damskie jak i męskie). Lokalizacją żródeł całkiem niezła, aczkolwiek tutaj można pewnie pójść jeszcze dalej. Kolumny te nie są skrajnie sterylne, idą raczej w kierunku zapewnienia przyjemności melomanom a nie analitykom :) Bardzo ważne moim zdaniem jest ich ustawienie. Co prawda dzięki swoistej linii transmisyjnej i \"wydmuchowi powietrza\" w cokół na dole, może je ustawić bliżej tylniej ściany, jednak uważam, że pełnie swych mozliwości prezentuja w ponieszczeniach ok.25m2 z odsunięciem od tylnich/bocznych ścian na minimum 1m i rozstawem ok 3m. Grają wtedy obszerną scena, zarówno na boki jak i w tył. Wokale leciutko wypchnięte przed linie głośników, za sprawą zaś głośnika promieniującego do \"góry\" wydaję mi się, że scena jest trochę podniesiona. Wiem, ze to zabrzmi dziwnie, troszkę ciężko mi to opisać- po prostu ma wrażenie, że (załóżmy) np. fortepian gra na 30cm podwyższeniu :) Instrumenty są też nieznacznie \"powiększone\"- ale to też moje prywatne odczucie... wracając do przykładowego fortepianu, wydaję się być on znacznie większy niż w rzeczywistości.

Kolejna rzeczą wartą podkreślenie jest bas. Rozwiązanie firmowane przez Castle czyni tutaj cuda. 13cm przetworniki nie obiecują zbyt wiele, bas jednak schodzi naprawde nisko... i co najciekawsze- daleko mu do wszystkich burczybasów, podkolorowanych bass reflexów itp. Oczywiście quaterwave wymaga \"prądu\"- im go więcej, tym kontrola \"przedmuchiwanego\" powietrza lepsza i timing nawet przy ostrzejszych kawałkach jest idealny. Przy nieco słabowitszych urządzeniach (vide móje monobloki GC w biampie) ostrzejsza muzyka odsłania pewne niedostatki. Choć i tak jestem pod wrażeniem.

Dla ludzi przyzwyczajonych do podbitych dolnych skrajów pasma mogą odczuwać tu pewien niedostatek (w ilości, nie w jakości czy Hz do których schodzą), jednak wydaje mi się, że Harlechy po prostu nie dodają tu nic od siebie. To tak jak z subwooferem w kinie, zazwyczaj z regulacja ilości basu większość ludzi przesadza, audiofil przesadza tylko troszkę, w rzeczywistości powinno być go po prostu mniej :)

 

Ostatnią rzeczą jest WAF. Stolarka castli jest idealna... przepiękna (robili pudła dla ProAców), więc żony będą zadowolone :) Prezentują się wybornie, i jeśli ktoś wybiera \"okiem\" to pozamiatane.




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.